Domů » Blog » České Švýcarsko - Brtnické ledopády

České Švýcarsko - Brtnické ledopády

          Na území národního parku České Švýcarsko se nachází bezpočet skalních převisů a malých jeskyní, kde v zimě za příhodných podmínek narůstají rampouchy různých velikostí. Většina však dosahuje pouze malé velikosti a bývá často zakryta napadaným sněhem. Návštěvníci přírody si jich poté ani nevšimnou. Teprve při holomrazech je zřejmé, že se snad na každé skále v údolích vytváří postupně nějaký ledový splaz či narůstají rampouchy. Pískovcové skály totiž dokážou vstřebat velké množství vody a postupně ji zase uvolňovat.
          Nejznámějšími se na českém území díky každoroční medializaci staly tzv. Brtnické ledopády. Popravdě řečeno trochu nechápu, proč se ty nejznámější a nejnavštěvovanější nazývají právě Brtnickými. Nejbližší nejsou Brtníky ale obec Vlčí hora a navíc se nacházejí v blízkosti Vlčího potoka. Možná chtěl někdo záměrně zmást návštěvníky, anebo název vznikl podle ledopádů, které se skutečně nacházejí blíže obci Brtníky v údolí Brtnického potoka a ty pak daly název všem ledopádům v oblasti. Na pojmenování mohl mít vliv i zde se nacházející Brtnický hrádek. Možná i Brtnické zní lépe než-li Vlčíhorské ledopády.
         K Brtnickým ledopádům se lze nejrychleji dostat vcelku pohodlnou cestou od obce Vlčí hora. Lze jít směrem tam i zpět stejnou cestou nebo jít větší okruh, anebo stejně jako já zvolit nejdelší cestu z Kyjova kouzelným Kyjovským údolím podél říčky Křinice. Trasa má pak 10 – 12km. V Kyjovském údolí se totiž nachází ta nejznámější jeskyně, kde za příhodných podmínek, kdy mrzne, ale z pískovcových skal stále ještě kape voda, narůstají jak ze stropu ale také hlavně od země nádherné ledové útvary. Jeskyně se nazývá Jeskyně víl a přichází sem mnoho turistů se svíčkami, které zapalují a kladou za ledové útvary. Rampouchy jsou poté nádherně prosvícené a vzniklá atmosféra zanechává v návštěvnících nezapomenutelné okamžiky. Ledové útvary pak mohou připomínat víly v závoji. Bohužel turisté si zapomínají vzít svíčky sebou zpět a tak na jaře, kdy led zmizí, je v jeskyni slušná sbírka hliníkových a plastových kalíšků od svíček. Další zajímavou jeskyní je jeskyně Vinný sklep, která je přímo v korytě říčky Křinice blíže Kyjovu. Zde narůstají rampouchy v podobě lahví a to hlavně v předjarním období či při oblevách, kdy taje sníh a v jeskyni se drží ledový vzduch.
          Po asi 4km z Kyjova přijdeme do oblasti tedy tzv. Brtnických ledopádů. Nejdříve mineme ledopád Betlém, který „vytéká“ z vodorovné skalní trhliny přímo do Vlčího potoka. O sto metrů dál se nachází Vlčí stěnka - asi 2m vysoká a tak 30m dlouhá skalní hrana, která zledovatí v celé délce i výšce. Většinou ji ale zakryje sníh a návštěvníci ji minou a pospíchají ke zdejšímu klenotu Velkému ledovému sloupu. Když se zima podaří, tak je to vskutku nádherná podívaná. Lidé stojící v jeho blízkosti vypadají jako trpaslíci. Poměrovým měřením mě vyšla výška okolo 12m a dohromady led váží hezkých pár tun. Led se barví do různých tónů od bílé, přes žlutou až po hnědou. Voda se totiž barví od hlíny a vyvěrá na hraně skály a stéká dolů. Podle toho jak rychle ledopád narůstá, tak jsou barvy sytější (pomalý nárůst) nebo světlejší při větším průtoku vody. V sousedním údolí se nachází menší ledopád Varhany, směrem k Vlčí hoře pak ještě další menší ledopád Křepelčí stěnka a v blízkém skalním amfiteátru ledopád zvaný Zámecký poklad nebo někdy zvaný Vlčí doupě. Do skalního amfiteátru je ale obvykle z důvodu hnízdění chráněných ptáků vstup od druhé poloviny února zakázán. Dalším skvostem v oblasti je možná nejkrásnější ledopád zvaný Opona s naoranžovělou barvou, výškou možná 8m a větší šíří než-li Velký ledový sloup. U Opony stojí opravdu za to se na chvíli zastavit a kochat se její krásou. Nedaleko Opony se nachází menší ledopád Malá kaskáda, která vynikne pouze při maximálně malém množství sněhu. Další krásné ledopády jsou odsud směrem k Brtníkům v Soví jeskyni (úzký skalní průchod) anebo na opačnou stranu u Brtnického hrádku. U Brtnického hrádku v místě zvaném Konírna jsou ty nejhnědší a nejoranžovější rampouchy, které lze snad v oblasti vidět. Narůstají hlavně z počátku zimy či po velké oblevě a pak většinou vymrzají. Rozhodně však stojí za zastavení. Další ledopády a rovněž možná jeden z největších ledových splazů oblasti Brtnických ledopádů je pak asi ve 2km vzdáleném údolí Brtnického potoka. Na výšku má splaz odhadem tak 30m, ale spatřit jej v plné kráse je díky obvyklé sněhové pokrývce skoro nemožné.
          A tak bych mohl pokračovat a popisovat mnoho jiných ledopádů a rampouchů, které běžným a nahodilým návštěvníkům zůstanou navždy ukryty. A možná je to tak i dobře. K těm méně známým rampouchům a ledopádům vede či spíše nevede žádná ve sněhu prošlapaná cesta a ti neznalí kraje se mohou i v roklích a hlubokých údolích ztratit. Někdy se pokusím popsat ledopády Saského Švýcarska. Vězte, že v Saském Švýcarsku dosahují ledopády i větších rozměrů než je Velký ledový sloup.
          Níže následuje několik ilustračních fotek Brtnických ledopádů z letošní zimy a i z let minulých. Každý rok jsou trochu jiné a mění výrazně svoji podobu i v průběhu zimy. K většině ledopádů jsem se postavil, aby lépe vynikla jejich mohutnost. Jsou vždy krásné a fascinující.


Ledopád Velký ledový sloup 2010


Ledopád Velký ledový sloup 2006


Ledopád Opona 2010


Ledopád Opona 2009


Detail ledopádu Opona 2009


Ledopád Křepelčí stěnka 2010


Ledopád Betlém 2010


Ledopád Vlčí stěnka 2008


Ledopád Vlčí doupě 2009


Ledopád Malá Kaskáda 2009


Ledopád Varhany 2009


Ledopád Konírna 2009


Ledopády u Brtnického potoka 2007


Jeskyně víl 2010


Jeskyně víl 2007

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace