Domů » Blog » České Švýcarsko - Kouzlo Jeskyně víl

České Švýcarsko - Kouzlo Jeskyně víl

          Skalní převis Jeskyně víl se nachází asi 1,5km od Kyjova (u Krásné Lípy) v Kyjovském údolí na pravém břehu říčky Křinice. Po přejití můstku přes Křinici, vystoupáme strmou pěšinou asi do třetiny svahu mezi pískovcové skály. Z vnějšku se nám bude zdát skalní převis nenápadný, až teprve když sestoupíme několik schůdků po nízkém žebříku dolů, upoutá nás převis svojí velikostí. Na délku může mít přes 20m a od vstupu hluboký asi 10m. V nejvyšším místě se dospělý člověk postaví a do těch nejnižších míst se už musí doplazit.

          V létě není převis ničím zvlášť zajímavý, ale v mrazivé zimě se promění na kouzelné místo s velkým množstvím rampouchů rostoucích, jak od stropu, tak těch zajímavějších narůstajících od země. Nejvhodnější pro růst rampouchů je střídání krátkých několikadenních oblev s obdobím mrazů, aby ze stropu skály skapávalo dostatečné množství vody, která následně v ledovém vzduchu zmrzne. Právě ledové útvary rostoucí od země vytvářejí zvláštní, tak trochu průhledným vílám podobné postavičky tančící v záři plápolajících svíček, které za ně kladou příchozí návštěvníci. Vcelku běžně dorůstají tyto ledové víly do výšky 30cm, ale v letošní zimě 2010/11 dosahují extrémní velikosti a mají až 80cm s velice robustní základnou.

          Místo čtení mnoha slov je lepší víly jednou vidět. Zajdu se na ně podívat i 10x za zimu a jen málokdy jsem tam delší dobu sám. Jsou krásné a jedinečné a chodí se na ně dívat stále více návštěvníků. Pro případ, že je nemůžete vidět na vlastní oči, jsem níže připojil pár fotek z letošní zimy.

01

2

3

4

5

6

7

8

9

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace